7 Kasım 2015 Cumartesi

Kendi emülatör bilgisayarımızı toplayalım !! (RetroBox .v01)


Uzun uzun geyik yaptığım bir makale olmayacak bu. Evet birkaç alternatif bilgisayar toplayıp Retro oyunları oynayacağız. Şimdi emüle etmek istediklerimizin listesini verelim.

“3DO, Atari 2600, Atari 5200, Atari 7800, Atari Jaguar, Atari Lynx, Coleco Colecovision, Dreamcast, Game Gear, Gameboy / Color, Gameboy Advance, GameCube, GCE Vectrex, MAME, Mattel Intellivision, Memotech MTX512, MGT Sam Coupe, MSX1, MSX2, Neo Geo, Neo Geo CD, Neo Geo Pocket, Nintendo, Nintendo 64, Nintendo DS, PC-Engine, PlayStation, PlayStation 2, PSP, Sega CD, Sega Genesis, Sega Master System, Sega Saturn, Super Nintendo, TurboGrafx-16, WonderSwan / Color”

Tabi bu büyük oyun konsolu listesinin tüm kütüphanesini indirmeniz aylarınızı alabilir. Ancak hepimizin çocukluğunda oynadığı ve çoğu kişinin öncelikli oluşturduğu kütüphaneler olan  Nintendo ve Süper Nintendo oyunları ve Playstation One oyunlarına öncelik vermeniz tavsiyemdir. Bu noktada uyarmalıyım ki, Nintendo64, PSP ve Playstation 2 konsollarını emüle etmek, pc için oldukça zor olmasından dolayı, düşük hızlı ekonomik işlemciler bu üç konsolu emüle etmek için zorlanabilir.

Emülasyon (Öykünme) ne anlama geliyor diyorsan öncelikle burayı okumalısın..

Topladığımız bu sistemler, TVmizin altına konumlandırabileceğimiz tarzda kasaları kullanacağımız, küçük bilgisayarlar olacak. Öncelikli amacı emülasyon olan bu sistemlerden güncel oyunlar konusunda çok fazla beklentinizin olmamasını tavsiye ederim.

Retro Box Sistem 1 (Ekonomik)
Anakart : MSI J1800I Intel J1800 1333MHz DDR3 mini-ITX Anakart
Bu anakart, üzerinde tümleşik olarak Intel celeron J1800 işlemci ve Intel HD Graphics ekran kartı barındırmakta. Ancak ram slotları alışılmışın aksine SO-DIMM yani genel olarak laptoplarda kullanılan tarzda..

RAM : Kingston 4GB DDR3 1333 Mhz
Artık windowsun kuru haliyle bile 1gb ramı işgal ettiğini düşünürsek, buna ekleyecek olduğumuz virüs programı ve/veya firewall ile birlikte 2GB kullanıma yaklaşacaktır. Bir de emülasyon progamlarımızın ve emüle edilecek oyunların çalışacağını varsayarsak  4GB Ram uygun olacaktır.

Sabit Disk : WD Blue 500GB 2.5inc
Küçük kasamızda çok yer işgal etmemek için 2.5inc olan bir model almakta fayda var. Sistemimiz ekonomik kalsın diye solid state disklere hiç bulaşmadık. 150gblik kısmı C: sürücüsü olarak kullansak, emülasyon kütüphanemiz için geriye 300kusurgb kalıyor ki yeterli sayılır.


Kasa : Everest 608T 130W
İçinde bulunan güç kaynağının watt değerinin düşük olması sizi korkutmasın. Zira sistemimizin çekeceği güç o kadar az ki bizim için bu değer bile fazlasıyla yeterli olacak. Kasada bir de optik sürücü için yer var. Bu yere laptoplarda kullanılan mini optik sürücülerden takabilirsiniz. Bu genişletme yuvasına optik sürücü takmayanlar 2.5inc ikinci bir sabit disk sürücü de takabilirler. Kasa hem dikey, hem de yatay kullanım için monte edilebilen bir ayağa da sahip. TVnizin altında oldukça şık duracak gibi görünüyor.

Klavye ve Mause : Logitech K400
Koltuğumuza oturup, kablosuz olarak pc mizi kontrol edebileceğimiz en kullanışlı klavye&mause birlikteliğinin bu olduğunu düşünüyorum. Tabi touchpad kullanmayı sevmeyenler farklı alternatiflere yönelebilir.

Oyun Kontrolcü : Logitech F710
Burada biraz pahalıya kaçıp kablosuz pc kontrolcülerin içinde oyuncuların en sevdiği kontrolcü olan f710 u alacağız. Zira pcmiz TVnin altında ve biz kesinlikle kablo karmaşası istemiyoruz.

Bu makalenin yazıldığı gün (07.11.2015) dolar kuru 2,91 TL idi. Ve Anakart(225TL), Ram(80TL), Sabit Disk(150TL), Kasa(150TL), Klavye ve Mause(80TL), Oyun Kontrolcü(125TL) toplamda 810TL gibi bir fiyata elde edilebiliyordu. Yinede ucuz sayılmayacak bu pcmiz özellikle nes, snes, mame, neogeo, atari serilerini emüle edebilecek güçte. Ancak N64, PSP ve Playstaion 2 için biraz zorlanabilir.

Daha güçlü bir sistem olacak olan RetroBox S2 daha sonra kaleme alıncak makalelerde karşınıza çıkacak..

0 yorum:

Yorum Gönder