2 Temmuz 2015 Perşembe

Volfied

Volfied,1989 yılında Fukio Mitsuji tarafından dizayn edilmiş ve Taito tarafından hazırlanmış bir video oyunudur. Toplam 16 bölümdür, eğer 3 zorluk seviyesinde de 15 bölüm bitirilirse 16. bölüm açılır.
Oyunda başka bir gezegende yaptığı işi bitiren bir pilot, kendi gezegeni Volfied'a döndüğünde gezegenini ele geçirmeye çalışan garip uzaylılar görür. Gezegenini kurtarmak için onları yok etmek zorundadır ve bu konuda oyuncunun yardımına ihtiyacı vardır. Oyunda amaç, canavarların gezdiği haritalarda onları yok etmektir. Bunun için iki yol vardır; bazı haritalarda bulunan kırmızı ve yanıp sönen küplerden saldırı gücü çıkarılarak büyük canavarı öldürmek, ya da haritanın en az %80'ini keserek onların ölmelerini sağlamaktır. Oyunda belli bir süre
(900 saniye) koruma süreniz bulunmaktadır. O süre içerisinde dıştaki çizgilerde güvendesiniz. Fakat o süre biterse canavarlar sizi dıştaki çizgilerde de öldürebilirler. Bu nedenle süre dikkatli kullanılmalıdır.
Oyunda amaç baş canavarı yok etmek olsa da yanındaki küçük canavarlar da size zarar verebilir. Onları yok etmek için herhangi bir kutudan çıkan "L" komutunu kullanabilirsiniz. Hızınızı arttırmak için "S" komutu, canavarları 10 saniye dondurmak için "T" komutu, tüm küçük canavarların birden yok olması için "C" komutu, level süresini durdurmak için "P" komutu vb. Bu ve bunun gibi kutulardan size yardımcı olacak birçok komut çıkmaktadır. Kutulardan çıkan bu komutların yardımı, zorlu levellerde ilaç gibi geliyor. Zira oyunun 15 levelini "easy" modunda bile bitirmek oldukça zor.

Fakat canavarlar sadece size dokunarak değil, birkaç saniye arayla kullandıkları özel güçlerle de canınızı alabilirler. Bu özel güçleri sadece büyük canavarlar kullanabilir. Küçüklerin böyle özel güçleri yoktur. 1989'daki pc engine versiyonu 1991'de Sega Genesis için dönüştürülmüştür. Sonra Empire Interactive 1991'de oyunu Amiga, Atari ST ve MSDos'a port etmiştir. 2001'de Playstation için çıkan oyun, 2005'te Playstation 2, Xbox için çıkarıldı. En son 2007'de telefonlar için java tabanlı versiyon sunulmuştur. Oynamak için öncelikle DOSBox'ı indirelim. Daha sonra aşağıdaki bağlantıdan oyunu indirip, oynayabilirsiniz.

Volfied - 1991
(Platform : MS-Dos)
İNDİR

Eğer indirma bağlantısı çalışmıyorsa Alternatif Link'i deneyebilirsiniz

0 yorum:

Yorum Gönder