26 Haziran 2015 Cuma

Zilog Z80

Z80, Zilog firması tarafından tasarlanan ve temmuz 1976 da piyasaya sürülen 8-bit mikroişlemcidir. Gömülü sistem bilgisayarlarda  ve askeri amaçlı sistemlerde kullanılmış olan işlemcinin onlarca türevi ve klonu mevcuttur.  1970 lerden 1980lerin ortalarına kadar kankası MOS 6502 ile birlikte 8bit  piyasasına hakim olmuştur.
Şimdilerin işlemcilerini bir kenara bırakırsak, Z80 yanlızca 4,77mhz hızına sahipti. Günümüzdeki çekirdek ve ghz savaşlarına bakarsak o dönemi yaşamayan arkadaşların anlayabilmesi zor görünüyor.
O dönem karşısında duran Intel 8080'in "instruction set" ine ilave komutları bulunan Z80, otoritelere göre 8080'den biraz daha gelişmiştir. TC de o dönem meslek liselerinde ve üniversitelerde bilgisayar ve elektronik ile ilgili meslek edinmeye çalışanlar için, ana çalışma konusu olmuştur. Buna rağmen internette türkçe olarak pek uygulama örneğine rastlamak mümkün değil. Gameboy ve Gameboy color'da, Siclair Spectrum'da, Casio'nun oyun konsolu pv-1000'de kullanılmıştır. Klonları ise Sega sg-1000 ve Sega Master System'de kullanılmıştır. 40 a yaklaşmış yaşına rağmen türevleri halen daha piyasadadır. Evinizde ya da işyerinizde kullandığınız hesap makinası, mp3 player vb. ürünlerde karşınıza çıkabilir. Bu karşılaşmanın onun değerini bilenler ve anlayanların gözlerini yaşartacak bir karşılaşma olması olası..


Daha ayrıntılı ve teknik bilgi : https://en.wikipedia.org/wiki/Zilog_Z80

0 yorum:

Yorum Gönder