19 Haziran 2015 Cuma

Muslukçu 30 yaşında !


Mario, halk arasında gücüyle ve populerliğiyle Super Mario lakabını almış olan muslukçu abimiz. Bıyıklarıyla kısacık boyuyla mavi tulumuyla ve kırmızı şapkasıyla tanıdığımız Mario , tamamiyle hayali olmakla birlikte Nintendo'nun bizlere kazandırdığı müthiş bir oyun karakteridir. Ünlü video tasarımcısı Shigeru Miyamoto, Mario oyun serisinin başlangıcı saydığımız ana isimlerden biridir. Ünlü japon tasarımcısı Shigeru Miyamoto, Donkey Kong gibi daha bir çok seriye imzasını atmıştır. Mario, Mantar Krallığında yaşamını sürdüren tonton muslukçumuz, Bowser'i durdurmaya çalışmakla ömrü geçip gitmiş bir karakterdir. Kaplumbağa cinsi olan Browser'i durdurmaya çalışmasının tek sebebi ise Prenses Şeftali olsa gerek. Sarı saçlı ve muazzam güzellikteki bir prensesin kaçırılmasına kim olsa mani olmaya çalışır değil mi?
Tahmini olarak 1981 yılında tanıştığımız Mario, günümüzde dahi kendinden bahsedilmesini sağlamış müthiş bir kurgu ürünüdür. Mario'nun düşmanlarının sadece Bowser ile biteceğini düşünmediniz sanıyorum. Mario'nun düşmanları arasında, kıllı bir yaratık olan Donkey Kong ve son derece gıcık olduğumuz Wario vardır. Çocukluğumuzda bu düşmanlardan yakamızı kurtaralım diye çok uğraşmıştık. :)
1985 yılında çıkan Super Mario Bros'un etkisiyle, 1993 yılında Rocky Morton ve Annabel Jankel yönettiği Amerikan bilim kurgu fantastik macera filmi Super Mario Kardeşler yapılmıştır. İlginç olan filmin o zamanlar tepki toplaması rağmen iki adet Satürn ödülü almasıdır.
Gameboy Color'u ve Nintendo Entertainment System'i olan arkadaşlarım, çevremde mario ile tanışan ilk insanlar oldu. Ben onlara  sonradan katılmıştım. Biliyorum ki bu muslukçuyu tanımayan pek yok.. Ve mario ve benim doğum yılım aynı...

Mario ile çok ayrıntılı google çeviri ile çevrilmiş viki makalesi burada..


0 yorum:

Yorum Gönder