8 Haziran 2015 Pazartesi

Gameboy Efsanesi..

Gameboy... Nintendo firmasını oyun pazarının lideri haline getiren el konsoları serisi. Belli bir yaş grubu insanların da çocukluğunda bulunan güzel birer anı ve dahası..

İlk el konsolu deneyimleri..
Nintendo 1980 yılında Game&Watch serisi ile ilk el konsolu deneyimini yaşıyor. Sabit ekran dekoruna eşlik edecek, basit hareketli karakterlerle ve gubik-gubik çıkan seslerle evlere giren o seriden bahsediyorum. Gemvaç ya da Game&Watch.. Ya da sen ne dersen.. En bilinen oyunu Donkey Kong ile gorillerle aramızdaki iletişimi tekrar gözden geçirmiştik.. Snopy Tennis, Parachute, Turtle Bridge, Octopus, Fire Attack, Popeye, Climber ve dahası.. Farklı elektronik markalarını da pazara çeken bu seri TC de pek boy göstermemiş. Casio ve çakma markaların ülkemizde daha çok yer aldığı, o dönemi yaşayanlar tarafından söyleniyor.


Gunpei.. Ruhun Şaad olsun..
Sonra 1989'da Gunpei Yokoi efsaneleşecek olan ilk Gameboy'u tasarlıyor. Yapısı günümüz aletlerine göre biraz tombul sayılabilecek olan bu tasarım Z80 türevi Sharp üretimi bir işlemci kullanmakta. Özünde Intel 8080'e daha yakın olan bu işlemci, işin ustaları tarafından karma işlemci olarak nitelendirilmekte. 4,19 Mhz hıza sahip olan işlemciye ek olarak Gameboy'da 8KB Ram, 8KB Vram ve 256 Byte boot rom bulunmakta.. O dönem oynayanlar bilir. Aydınlatmasız ve bezelye rengine sahip bir ekranı var. Aydınlatmasız olması nedeniyle, gündüz ışığında daha iyi oyun deneyimi sunmakta. 160x144 piksel olan ekran 2bit renk aralığında. Yani 4 ton gri-siyah gösteriyor. 4 kalem pil ile 15 saat oyun oynatıyor. Nintendo'nun standartlaşmış A ve B tuşlarına sahip. Üzerinde bulunan tek hoparlör mono ses verirken, kulaklık çıkışını kullanırsanız stero ses alabiliyorsunuz. Seri bir porta sahip olan konsol bu port üzerinden yapılacak kablolu bağlantı ile başka bir Gameboy'a bağlanarak çoklu oyunculu oyun deneyimi sunuyor. Bildiğiniz üzere hafızalardan hala silinmeyen oyunları, Mario, Tetris ve Pokemon. 1989-1995 yılları arasında hüküm süren bu konsol dönemin en çok satan, en çok hüküm süren ve beğenilen, en kolay ulaşılabilen konsolu ünvanlarına sahip. Karşısındaki tüm rakipleri (Atari Lynx, Sega Gamegear)ezip geçerek birçok çocuğa güzel birer anı olmuş.

Şu kasayı renklendirsek mi?
1995 yılı ve Nintendo'da ilk kurtlanma. El konsollarının kasalarına renk geliyor. Kırmızı oldukça fazla ilgi görünce üretimin devamı kırmızı ağırlıklı yapılıyor. Konsolda ve oyunlarda değişen birşey yok.. Kartuşlar ve eğlence aynı keyifle devam ediyor. Satış rakamları büyüyor. Konsolun devleşmesi ve efsaneleşmesi bu dönemde oluyor. Bir daha belkide asla kırılamayacak satış rekorlarına doğru ilerleniyor. Oyun çeşitliliği yüzlerce oyunun olduğu kütüphaneyi oluşturdu. Şimdiden kendine has koleksyonculuğu tetikledi. Koleksyoncular takaslara başladı. Korsan piyasa parayı kürekle kaldırıp gömmeye başladı. Çocuklar ve özellikle babalar mutlu.. Gizli gizli Tetris kasedini takıp oynuyolar.. Fiyat iyiden iyiye ucuzladı. Artık zengin çocuğu eğlencesi olmaktan çıkan konsol, harçlıklardan biriktirilerek alınabiliyor.

GameBoy Pocket
1996 gelişen teknoloji, işlemcilerin transistörlerine nanometre bazında küçülmele ile yansıyor. Anakartı da biraz kırpan Nintendo biraz ufaltılmış seriyi karşımıza çıkarıyor. Gameboy Pocket 2 pille çalışıyor ve zaten harçlıklarla alınan pillerin ömrüne bakan eğlence artıyor. Ekran biraz büyüsede piksel sayısı aynı. Kasa rengi ise oldukça fazla sayıda..

GameBoy Light
Nintendo gece karanlığına, yataklara, battaniye altlarına girmeye karar vermiş gibi. Ekran aydınlatılıyor. Ancak kötü haber.. Ürün sadece Amerika ve Japonya'ya özel.. İlk nesil siyah-beyaz tabir edilen 4tonlu Gameboy'lar 2000lere kadar üretilip satılmıştır.

İkinci neslin ayak sesleri.. GameBoy Color..
Yıl 1998 oldu. Kasalarımız renkli, ekranlarımızda öyle. İşlemci hızı 8Mhz e çıktı. Ram 2 kat, Vram 3 kat artı. Kablolu çoklu oyuncu seçeneği kızıl ötesi bağlantıya geçiş yaptı. Paletimizde 56 renk var. Eğer eski seri 4 ton oyun kartuşlarını takarsak paletten gruplandırılmış 4 renk tonu seçmeliyiz. Ancak üzücü bir durum söz konusu. Ekran aydınlatmalı değil.

GameBoy Advance
Arm7 işlemci mimarisi hoşgelmiş.. 8bit ten 32bit e sıçradık. Ama o da ne.. Anakartımızın üzerinde Z80 türevi işlemcimiz hala duruyor ve takılan eski oyunları oynama imkanı sunuyor. 384kb ram ve vram ortak kullanımında bellek sahibi. 15bit 32000 renk sahibi palet bulunuyor. 240x160 piksel çözünürlük sahibi ekran avuçlarımızın içinde. 2 tane de omuz tuşu eklenmesiyle oyunlarda artık 4 tuşumuz var. Malzeme kalitesi eski seri ürünlerle karşılaştırılırsa biraz kötü.. Ancak ekran ağır eleştiriler alıyor zira yine aydınlatma yok. Sonradan üretilen önden aydınlatmalı ışık kitini alanlar şanslı. Ekran aydınlatması konusu başına bela olan Nintendo, tasarım mühendislerini toplayarak yeni bir arayış içine giriyor..

GameBoy Advance SP
240x160 piksel sahibi önden aydınlatmalı ekran sinirli oyuncuları yatıştırdı. Ama bu sefer de kulaklık çıkışı yok. Özel bir genişleme yuvasına sahip SP den, yine kendine has bir kablo ile çıkış alınabiliyor. Açılıp, kapatılabilen ışık, devredeyken 10 saat pil ömrü sunmakta.

GameBoy Advance SP (arkadan aydınlatmalı)
Az bulunan ve mükemmel oyun deneyimi sunan bir el konsolu. E-Bay de bulursanız alın.

GameBoy Micro
2005'e geldik. 240x160 piksel, arkadan aydınlatmalı ekran küçüldü. Dolayısı ile daha net bir görüntü ile karşıkarşıyayız. Kulaklık jakı geri gelmiş ancak konsol yanlızca advance oyun kartuşlarını çalıştırmakta. Sanırım konsol iyice küçüldüğü için, içeride Z80 e yer kalmadı. Dahili pili 5 saati geçiyor.. Sadece GameBoy ve GameBoy Color 118milyon satışa ulaşmış.. Buna yaklaşabilen bir örnek daha oyun dünyasında yok..


Çakma kartuşlar ve Çin korsancılığı..
Sanırım Çin'in ilk denemeleri. Şimdilerde herşeyin çakması mevcut.

Aksesuar Zenginliği
Kartuşların içine başlı başına bir bilgisayar sığdırılabildiği için, kartuşa sığdırılan titreşim motoru ve hareket sensörü ile farklı oyunlar piyasaya sürülmüş. Yazarkasa fişi ile çalışan printer ve piksel kalitesi düşük kamerası da var. E-reader  ile basit tarayıcı sahibi olabiliyor. Dergilerde sunulan bazı barkodlar taranıp, pokemon gibi oyunlarda yeni hayvanlar açılabiliyor. Gameshark modem ile e-posta alıp, veriyor. Gulu Covboy ile şeker hastası çocukların kan şekeri ölçmesi sağlanıyor. Çocuk şekerini ölçtüğünde, oyunda seviye atlama ve yeni malzemelere sahip olma gibi beyaz kandırmacalar var. Oyunların Süper Nintendo ile TV de oynanmasını sağlayan Süper GameBoy aparatı var. Kartuşlar 30dk lık videolar alabiliyor ve Japonya'da bazı diziler kartuşlarda sunuluyor. Advance kartuşlarının kapasitesi 32mb a kadar yükseliyor.

Bu hikayeyi zamanında ve yerinde yaşamış olanlar,kendini şanşlı hissetmeli. Zira halen daha aranızdan birilerinin çekmecesinde o GameBoylar durmakta. Şimdi birkaç pil ve birkaç kartuş bulun. Daha ölmemiş olan konsolunuzla bir daha buluşun..
0 yorum:

Yorum Gönder