23 Haziran 2015 Salı

DOSBox

Bildiğiniz üzere eski 286 ve 386 işlemcili bilgisayarlarda bayıla bayıla MS-Dos üzerinden oynadığımız oyunları, güncel bilgisayarlar ve Windows altında çalıştıramıyoruz. Burada imdada DOSBox yetişiyor. DOSBox IBM uyumlu bilgisayarlar için üretilen oyun ve programları kullanabilmek için üretilmiş bir mini programdır.Birçok IBM uyumlu grafik ve ses kartını taklit edebilir. 2002 yılında piyasaya çıktığı günden bu yana 25milyon dan fazla indirildi.

DOSBox'ı benzerlerinden ayıran en büyük özellik ise, ağ ve internet'e bağlantı sağlayabilmesi. Modem üzerinden çoklu oynanabilen eski DOS oyunlarını IPX tünelleri sayesinde arkadaşlarınızla internet üzerinden oynayabilirsiniz.

Kullanması oldukça basit bir program. Oynamak istediğiniz oyunun .exe uzuntılı dosyasını, dosbox.exe ya da dosbox kısayolu üzerine taşıyıp bırakmanız yeterli.

Artık özlediğiniz eski MS-DOS günlerinizi DOSBox sayesinde tekrar yaşıyabileceksiniz. Yeni bilgisayarlarınızda çalışmayan her şey artık çalışabilecek. Tamamen ücretsiz ve açık kaynaklı olan bu program ile eski günlerin anılarını tekrar yaşayın.


İNDİR

Eğer indirme linkinde hata varsa Alternatif linki kullanmak için tıklayın..

0 yorum:

Yorum Gönder