22 Haziran 2015 Pazartesi

ATARI

Şu Atari konusunu konuşalım bi..

TC de bi dönemin insanları her video oyununa "Atari" dediler. Tıpkı margarine "Sana Yağı", bulaşık deterjanına "pril", yonga levhaya "kontraplak" dedikleri gibi.. Ülkeme ilk giren marka bir büyük ürün grubunu temsil eden isim haline geliyor. Türk insanının ilginç yaklaşımı acaba başka ülkelerde de var mı ?

Atari 1972 yılında japon abilerimizin kurduğu bir firma. Tabi kurulduğu günden bu yana birçok defa el değiştirmiş ve firma olmaktan ziyade marka olmuş bir isim halinde. İki boyutlu masa tenisi simülasyonu olan Pong oyunu kitlelere yayılıp başarı gösterince Atari hem oyun, hem de konsol firması haline gelmiş. Ürettiği tv konsolları Atari 2600, Atari 5200, Atari 7800, Atari Jaguar. Ürettiği el konsolu ise Atari Lynx.. Bunun yanısıra bilgisayarları da var. Atari 800 ve Atari ST.. Ama bizlerin hasbelkader hayatına giren, biryerlerde gördüğümüz, babanızın dolabında sakılı duran ünlü karakutu Atari 2600.. Daha ziyade 75-80 doğumlu kimselerin sahip olduğu kutular..
Elden ele gezen marka, ismi kullanılarak oyun üretilen bir marka halinde.. Bilmediğiniz ilginç bir bilgi; marka bir dönem Commodore un kurucusu Jack Tramiel tarafından da alınmıştı.. Üzücü olan şey şu ki; abilerimiz, amcalarımız bu karakutu'yu alıp sadece içinde gelen oyunları oynamış, o kartuş deliğini bir kere olsun kullanmamış ve alete tek bir kartuş oyunu almamıştır..

0 yorum:

Yorum Gönder